Spływy kajakowe Wdą odbywają się w większości na rzece o charakterze nizinnym. Cały szlak jest stosunkowo łatwy, zaś szybki nurt ułatwia wiosłowanie. Z tego powodu jest to dosyć przystępna forma rekreacji dla całych rodzin. Osoby wybierające tę rzekę na spływ kajakowy będą miały możliwość podziwiania również pięknych krajobrazów oraz interesujących zabytków, jak chociażby XIX-wieczny młyn w miejscowości Lipusz.

Spływy kajakowe Wdą – opis rzeki

Sama Wda jest rzeką typowo nizinną. Niegdyś była nazywana „Czarną Wodą”, głównie za sprawą swojej ciemnobrunatnej barwy. Długość cieku wodnego wynosi 191 kilometrów, jednak najciekawszy fragment szlaku kajakowego znajduje się na 141-kilometrowym jej odcinku. Przebycie tej drogi może zająć od 7 nawet do 10 dni, w zależności od przyjętego tempa. Kajaki można zwodować już na samym początku rzeki w miejscowości Lipusz, zaś ostatnim przystankiem na 141 kilometrze jest Stanica PTTK.

Co ciekawego na szlaku?

Spływy kajakowe Wdą to przede wszystkim piękno kaszubskiego krajobrazu. Szlak wiedzie m.in. przez Wdzydzki Park Krajobrazowy, w którym można podziwiać geograficzne twory działalności lodowca. Interesujące są również zabytki, jak chociażby XIX-wieczny młyn w Lipuszu czy we Wojtalu. Na uczestników spływu czekają również malownicze meandry rzeki, krzyżowanie się Wdy z jej dopływami (np. Studzienickiej Strugi na 45,5 kilometrze oraz Niechwaszcz na 49 kilometrze), a także noclegi w ekologicznie czystej scenerii.

Noclegi na szlaku

Kilkudniowe spływy kajakowe Wdą wymagają interesujących miejsc noclegowych. Te znajdujące się przy szlaku to głównie pola namiotowe w większości należące do PTTK, chociaż w kilku miejscach można nocować „na dziko”. Co kilka dni można skorzystać również ze stanic wodnych, na terenie których znajdują się domki letniskowe oraz prysznice.

Spływy kajakowe Wdą – zabawa dla każdego

Nurt rzeki jest na ogół spokojny, dlatego spływy kajakowe Wdą są doskonałą formą rekreacji dla całych rodzin z dziećmi. Malownicze kaszubskie krajobrazy, piękne meandry rzeki, interesujące zabytki na szlaku oraz noclegi w dziewiczych miejscach – czy może być coś piękniejszego? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z naszej znajomości Wdy. Gwarantujemy niezapomniane przeżycia!

TrasaDługość trasy
Jezioro Krążno 198 km
Jezioro Wieckie 195 km
Jezioro Fiszewo 187,3 km
Jezioro Lubiszewskie 183 km
Lipusz 179 km
Jezioro Schodno 169,7 km
Trzebiocha 166,2 km
Jezioro Słupinko 160,5 km
Jezioro Radolne 160,4 km
Jezioro Wdzydze 157 km
Borsk 151 km
Osowo Leśne 105 km
Wda 87 km
Kałębnica 77,6 km
Święta Struga 75,1 km
Łuby 69 km
Błędno 62,2 km
Stara Rzeka 50 km
Tleń 41,8 km
Jezioro Żurskie 41 km
Wałkowiska 34,5 km
Żur 32 km
Gródek 26 km
Wyrwa 11,5 km
Świecie 8 km
Wisła 0 km