Spływy kajakowe Brdą mogą mieć różne oblicza – wszystko zależy od którego miejsca rozpoczniecie swoją przygodę. W górnym biegu rzeka ma charakter górski, zaś częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Nagrodą za ten wysiłek są jednak malownicze polodowcowe krajobrazy oraz piękne scenerie jezior kaszubskich. Im bliżej Bydgoszczy, tym nurt rzeki staje się wolniejszy, co stwarza dogodniejsze warunki dla rodzinnych wypadów.

Spływy kajakowe Brdą – opis rzeki

Brda jest najdłuższą rzeką, która przepływa przez Bory Tucholskie. Liczy sobie 239 kilometrów, zaś swój początek bierze z jeziora Smołowego na Pojezierzu Bytowskim. Wyróżnia się urozmaiconym biegiem – w górze rzeki nurt jest bystry, na którym często występują liczne płycizny. Na leśnych odcinkach drogą tarasują powalone przez bobry drzewa, co stanowi duży urok Brdy, wymaga jednak pewnego wysiłku i umiejętności od kajakarzy. Rzeka meandruje pomiędzy licznymi lasami i polami, zaś krajobraz zdominowany jest przez geograficzne twory polodowcowe.

Co ciekawego na szlaku?

Piękno kaszubskich i polodowcowych krajobrazów to zdecydowanie największe walory. Spływy kajakowe Brdą nie należą do najłatwiejszych, zwłaszcza w górnym biegu. Warto jednak podjąć ten wysiłek, by móc podziwiać jedne z najbardziej dziewiczych terenów w Polsce. Szlak wiedzie przez liczne kaszubskie jeziora, a wyjątkową urodą wyróżniają się m.in. jezioro Charzykowskie, jezioro Karsińskie oraz jezioro Witoczno. Na trasie znajduje się również wiele cennych obiektów przyrodniczych, jak chociażby Rezerwat Przyrody Przytoń czy Park Narodowy Bordy Tucholskie.

Noclegi

Spływy kajakowe Brdą to zazwyczaj kilkudniowe wyprawy – głównie za sprawą długości tego cieku. Noclegi na szlaku to przede wszystkim pola biwakowe, nie brakuje jednak dobrze zagospodarowanych obiektów, jak chociażby Stanica PTTK nad jeziorem Charzykowskim czy stanica PTTK nad jeziorem Witoczno.

Spływy kajakowe Brdą to piękno krajobrazów

Czyste ekologicznie krajobrazy to główna atrakcja, jaka czeka na osoby decydujące się na spływy kajakowe Brdą. Na turystów czekają liczne cenne obiekty przyrodnicze, na szlaku znajdują się również wyjątkowo czyste jeziora – zwłaszcza te zlokalizowane na obszarze Parku Narodowego Bory Tucholskie. Ważną informacją jest fakt, że dolny bieg rzeki cechuje się wolniejszym nurtem i większą łatwością szlaku, co sprawia, że można nim spływać całymi rodzinami. Górny bieg Brdy dedykowany jest bardziej zaprawionym kajakarzom. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Doskonale znamy tę rzekę i naszą wiedzą z chęcią się z Wami podzielimy.

TrasaDługość trasy
Świeszyno-Jez. Głębokie233 km
Wypływ Brdy z jeziora229,5 km
Stara Brda222 km - 100 m przenośka
Nowa Brda - most208 km
Przyłań - most202,5 km
Ujście rzeki Ruda199 km
Most – ujście do jez. Szczytno195 km
Jezioro Szczynienko187 km
Jezioro Końskie184,5 km
Przechlewo - most182,5 km
Ciecholewy - most165 km
Jezioro Charzykowskie158,5 km
Małe Swornegacie –przesmyk na jez. Długie i Karsińskie157,5 km
Ujście rzeki Chociny153 km
Swornegacie- most przepływ na jez. Witoczno152 km
Jezioro Małołęckie146 km
Męcikał- most136 km
Mylof- zapora elektrownia wodna129 km - przenośka 200 m
Rytel - most121,5 km
Nadolna Karczma - most109 km
Ujście Czerskiej Strugi107,5 km
Woziwoda - most101,5 km
Zielonka98,5 km
Gołąbek - pole biwakowe91,5 km
Płaskosz - most87,5 km
Rudzki Most – most, pomnik przyrody Kamień Jagiełły81,5 km
Świt78,5 km
Piła Młyn- most, jez. Koronowskie73 km
Gostycyn stanica wodna67 km
Zatoka Krzywe Kolano63 km
Sokole Kuźnica stanica wodna59 km
Jezioro Lipkusz48 km
Most nad kanałem37 km
Samociążek-elektrownia wodna35,5 km
Tryszczyn – elektrownia wodna29 km
Janowo – stanica wodna24,5 km
Smukała- elektrownia wodna20,2 km
Bydgoszcz11 km
Wisła0 km